Fontos tárgyak téli autózáshoz
A gondosabb autósok a tél közeledtével egyrészt műszakilag készítik fel a gépkocsijukat a téli körülményekre, másrészt bepakolják azokat a nélkülözhetetlen tárgyakat, eszközöket, melyek szükségesek lehetnek a leghidegebb évszak túléléséhez. De milyen tárgyakra is lehet szükség a problémamentes téli autózáshoz?
Először is elengedhetetlenül fontos, hogy megfelelően kilássunk az autóból. A szélvédőt és az ablakokat kívülről jégkaparóval, jégoldóval takaríthatjuk le, míg belülről száraz ruhával tüntethetjük el a párát. A ablaktörlőt is érdemes ellenőrizni, ha csíkokat húz, akkor cseréljük le. Az ablakmosótartályba töltsünk téli ablakmosó folyadékot és legyen a csomagtartóban is egy utántöltésre alkalmas flakon.
Ha az akkumulátorunk rendben van, nem kötelező, de jó ha van egy bikakábel is az autóban.
Mit ne hagyunk a garázsban?
Erős hidegben befagyhatnak a zárak, a probléma megoldására legyen a kabátzsebünkben egy jégoldóspray (ne az autóban!).
Ugyancsak jó, ha tartunk a csomagtartóban legalább 5 liternyi üzemanyagot, netalán, ha elakadnánk, és nagy havazás esetére elkelhet a hólánc is, a hatóságok táblával jelölt helyeken akár kötelezővé is tehetik ennek használatát.
A vészhelyzetek megoldására elkelhet egy lapát, egy kisebb zsák homok, meleg öltözék, kesztyű és takaró is. Tegyünk az autóba rágcsálnivalót, megfelelő mennyiségű ivóvizet, és jó ha van működőlépes elemlápánk is. Egy két használt rongy is jól jöhet.
Hosszabb parkolásokkor érdemes lehet a szélvédőtől elemelni az ablaktörlőket, így nem fagynak oda és nem károsodnak. Ügyeljünk arra, hogy elindulás előtt a lámpákat elöl és hátul alaposan megtisztítsuk a látni és látszani elv értelmében.
Célszerű még az ősz folyamán ellenőriztetni a fékeket, a téli időszakban hatványozottan fontos a jó működésük.
Nagy távolságok esetében
Hosszabb utakra indulás előtt mindig alaposan töltsük fel telefonunkat vész esetére, ettől függetlenül, jó van az autóban telefontöltő is.
Ha az autó indítózáskor öt-hat másodperc alatt nem indul be, akkor ne erőltessük tovább, tartsunk fél perc szünetet, és csak ezután próbálkozzunk újra. Még a tél beállta előtt ellenőriztessük az akkumulátor állapotát, hogy a kellemetlen meglepetéseket elkerüljük.
A befagyott ablaktörlőlapátokat soha nem próbáljuk rángatással, erővel elhúzni a szélvédőről, fagyálló koncentrátummal próbáljuk eltávolítani a jegesedést.
Végezetül, de nem utolsósorban, a téli gumik állapotát is ellenőrizzük, 4 milliméter alatti kopás esetén már cserére szorulnak, és négy éves kor után sem ajánlott használni ezeket.