Gumiabroncs hatása az üzemanyag fogyasztásra
Miközben az autónk az úton halad, le kell küzdenie a gördülési ellenállást, ami a kerekek és az út kapcsolatából eredő súrlódási ellenállás. Ahhoz, hogy ezt az ellenállást (és természetesen más ellenállásokat is) az autónk le tudja győzni, a motor által keltett erő szükséges, és tudjuk mi szükséges a motor működéséhez: üzemanyag. A gördülési ellenállás a gépkocsi teljes üzemanyag fogyasztásnak közel 20%-át teszi ki, így a gumigyártók is sokat tehetnek az üzemanyag megtakarítások növelése érdekében.
A német autóklub tesztjein a fogyasztási megtakarítások tekintetében a legjobb és a leggyengébb gumiabroncs között mértek már 15%-os eredményt is, de a legkisebb eredmény is 6% volt. Ha csak a 6%-os eredményt nézzük, akkor egy 100 kilométeren átlagosan 6 – 7 litert fogyasztó autó körülbelül 0,4 liter benzint vagy gázolajat takarít meg száz kilométerenként. Ami egy nem túl nagy 10 000 kilométeres éves futásteljesítmény esetében 40liter megtakarítás, és ez 400 forintos üzemanyag árral számolva 16 000 forint. Így talán már érdemesnek tűnhet meggondolni, hogy melyik gumiabronccsal járunk jobban, az olcsó, de sokat fogyasztó, vagy a drágább, kevesebbet fogyasztó gumiabronccsal? De ehhez a megfontoláshoz azokat az érveket is hozzá kell tennünk, hogy egy drágább, és jobb minőségű nyárigumi használatakor rövidebb lesz a féktávunk, jobban tapad a kerék kanyarban, és nedves utakon is sokkal nagyobb biztonságban autózhatunk.
Természetesen a mindennapok során nem tesztkörülmények között használjuk járműveinket, például, ha dugóban araszolunk, ez a megtakarítási érték csökken, de hosszabb távon mindenképpen észrevehető lesz.
De azt is fontos megfontolni egy üzemanyag takarékos gumiabroncs megvételénél, hogy a nyári gumiknak egyéb más fontos tulajdonságai is vannak. Például a nedves és száraz úton való viselkedés, vagy a kopás állóság és menetzaj. Ha a gyártó az egyik jellemzőt javítja jelentősen, akkor könnyen előfordulhat, hogy a másik viszont valamelyest leromlik. Teszem azt, hogy a gyártó a nedves úton való tapadást szeretné javítani, ezzel viszont automatikusan nagyobb lesz a menetzaj és a gördülési ellenállás. Tehát, ha üzemanyag takarékos gumiabroncsot szeretnénk vásárolni, de például a nedves úton való tapadást is fontosnak tartjuk, akkor nézzünk meg egy-két független gumitesztet, hogy elkerüljük egy olyan nyári gumi megvásárlását, amely ugyan üzemanyag takarékos, de a tesztelők lehet, hogy nem is ajánlják a nedves úton való használatukat.
Körülbelül négy-öt olyan gyártó van a piacon, amely képes arra, hogy minden jellemzőt legalább jó szinten hozzon, kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtsanak és megfelelően üzemanyag takarékosak is legyenek. Ezen márkák szinte mindegyikét nyugodtan megvásárolhatjuk, mert megbízhatóak és a fontos jellemzőkben mindig jól teljesítenek.