Mit tehetünk kátyúkár esetén?
Mit tehetünk kátyúkár esetén?
Hazánk közútjain a téli időszakban rendkívüli módon megszaporodnak a kátyúk, nem kis bosszúságot okozva az autósoknak. A legkellemetlenebb természetesen az, amikor valamilyen kár is keletkezik ezek miatt az autónkban, például defekt, vagy a felfüggesztés valamelyik részének sérülése.
Mit tehetünk olyan anyagi kár esetén, ami kátyúba hajtás miatt keletkezett gépjárműnkben?
A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy meglehetősen nehéz a kárigényünket érvényesíteni, ki kell deríteni az adott közút kezelőjét, és be kell nyújtanunk a szükséges dokumentumokat. Az autópályákat és az országutakat a Magyar Közút Zrt. kezeli, Budapest legtöbb útját a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. kezeli, ezeken az útszakaszokon kívül, ha lakott területen belül ér bennünket kátyúkár, akkor az illetékes önkormányzathoz kell fordulnunk a kárigénnyel.
A káreseményt egyértelmű módon igazolnunk kell, hogy az útkezelő ne utasíthassa vissza azt. A megfelelő igazolás egyrészt lehet fénykép a sérülésről és a kátyúról, oly módon elkészítve, hogy a helyszín beazonosítható legyen. A fénykép készítése során még arra is fontos figyelnünk, hogy a méretek jól beazonosíthatóak legyenek, például a kátyú mélységéről. Erre használjunk a mindennapi életben használatos tárgyat, például golyóstollat, kulcsot, öngyújtót, természetesen, ha van az autónkban mérőszalag, az a legjobb. Még jobb, ha rendőrségi jegyzőkönyv is készül az esetről, valamint ha tanúkat sikerül szerezni az esetünkről.
A legtöbb esetben az alábbiak miatt van lehetősége az út kezelőjének visszautasítani a kárigényeket:
-nem lehet beazonosítani a helyszínt
-gyorshajtás közben történt a kátyúkár
-az úthibát figyelmeztető táblával megjelölték
-a vezető úgy hajt el a helyszínről, hogy se fényképet, se tanukat, se hatósági jegyzőkönyvet nem készíttet az esetről.
Mivel az úgynevezett kátyúszezon körülbelül április végéig tart, mivel akkora sikerül a kátyúkat nagyrészt eltüntetni, így még mindig jó megoldás lehet a kátyúkár elleni biztosítás megkötése. A kátyúbiztosítás egyik nagy előnye, hogy az autósnak nem szükséges az útkezelővel kardoskodnia a kár elismerésért, a biztosító kifizeti az ügyfél kárát, és a nehézkes ügyintézés az útkezelővel innen már a biztosító dolga.
Természetesen a biztosító felé is bizonyítanunk kell a káreseményt megfelelő módon. Itt fontos felhívni a figyelmet, hogy a casco biztosításban általában nincs benne a kátyúbiztosítás, tehát érdemes azt külön megkötni, vagy kiegészítő elemként kérelmezni.