Nyári gumi - téli gumi, mikor használjuk?
A nyári és a téli gumiabroncsok közötti legfontosabb különbség az, hogy eltérő hőmérsékleti viszonyokra tervezik és alakítják ki ezeket. A nyári gumikat a mi éghajlati viszonyaink között tavasztól őszig lehet és tanácsos használni, a gyártók egyöntetű véleménye szerint, ha a használat közbeni hőmérséklet 7 Celsius fok alá csökken, bekövetkezik a nyári gumik anyagának megkeményedése, ezáltal a tapadás és az ehhez kapcsolódó rugalmasság erősen csökken. A téli gumik anyaga ellenben olyan speciális keverékből készül, amely 7 Celsius fok alatt egészen a kemény fagyokig bezárólag megőrzi rugalmasságát és lágyságát, ezáltal hidegben sokkal jobban tapad, mint a nyári (és négyévszakos) gumiabroncsok. A téli gumik természetesen nemcsak anyagukban különböznek a nyári gumiktól. Mélyebb és szélesebb csatornái vannak, különleges profilkiképzésük a nagyobb mennyiségű hó, latyak és víz elvezetésére alkalmas. Az úttal érintkező felületeken számtalan apró külön mozgó lamella van kiképezve, ami a gumi tapadását és kapaszkodó képességét még tovább fokozza.
Mindennek eredményeképpen a téli gumiabroncsok a hideg-, havas-, jeges-, nedves útviszonyok között lényegesen jobb tapadást, magas fokú kanyarstabilitást, és sokkalta rövidebb fékutat tudnak a télen is autózóknak biztosítani.
A 7 Celsius fokos hőmérsékleti határ pontosabban a napi középhőmérsékletre vonatkozik, ez körülbelül napi szinten úgy áll össze, hogy ebbe beletartoznak a reggeli talaj menti fagyok, valamint a nappali kb.14 Celsius fokos hőmérséklet. Tehát ne azt figyeljük, hogy nappal mekkora a csúcshőmérséklet, mert a legtöbb őszi megcsúszásos, valamint fékezési baleset a reggeli fagypont körüli órákban történik. Bár a gyártók a napi középhőmérséklet 7 Celsius fok alá csökkenése alatt ajánlják a téli gumik használatát, amennyiben nagyobb részt a hidegebb esti, vagy reggeli órákban használjuk járművünket, és ezekben az időkben 7 Celsius fok, vagy az alattin hőmérséklet, akkor tanácsos feltenni a téli gumiabroncsokat.
Tavasszal akkor érdemes a nyári gumikat a gépkocsira visszahelyezni, ha a változékony időjárást figyelembe véve már huzamosabb ideje 7 Celsius fok felett van a napi középhőmérséklet. Sokan már március végén az első melegebb napokon lecserélik gumijaikat, majd az áprilisi fagyok sajnos alaposan megtréfálják őket.